CD dinleyen yok eskisi gibi

cd çalar

cd çalar

Bu aralar yeni albüm haberleri veremiyoruz. Ne yazık ki müzik piyasasının işleyişi artık tamamen değişti. 90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başlarında sıklıkla yeni albüm haberleri veriyorduk gururla. Şimdi evlerimizde cd çalarlar yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

CD DİNLEYEN YOK ARTIK ESKİSİ GİBİ
Mp3, Mp4 derken iyice girdik internetin içine.
Sanatçı artık albüm yapmıyor! Bir şarkı yapıyor ve o şarkıya da afilli bir video klip çekiyor; koyuyor youtube’a.
Artık müzik bu;  gemi bu şekilde gidiyor. Elle tutulur bir şey yok yani ortada.

İyi  mi oldu, kötü mü bilemem ama kendi adıma pek hoşuma gitmiyor bu durum diyebilirim. Müzisyen para kazanamıyor. Barlarda yada konser alanlarında çalarsa ne ala. Fakat işin gerçeği her grup sahneye çıkamıyor artık. İsterse ağzıyla kuş tutsun farketmez. Birilerini tanımalı mutlaka yani arkalarında duran sağlam organizatörler olmalı.

HEP AYNI GRUPLAR SAHNEDE
Bugün, “kimlerin yakınlarda bar konseri var” diye baktım malüm siteye. Geçen ay konser veren gruplar bu ay  yine listelenmiş. Şaşırdım mı! Hayır. Her şey tam da tahmin ettiğim gibi. Aynı kişiler; aynı isimler…

İşletme sahipleri doğal olarak iş yapan gruplarla çalışmayı tercih ediyor. Yani insanların sağa sola sallanarak eğlendikleri, bira bardağını havaya kaldırarak “heyyyyt beea” diye çığlık attıkları müzik topluluklarını.

Rock müzikte tercih çok önemli.
“A” dinleyicisi müziğin türüne önem veriyor.
“B” dinleyicisi müziği değil, grubu destekliyor.
“C” dinleyicisi, müzikten anlamıyor sadece karşı cinsle muhabbeti tercih ediyor. ( Bir de yoldan geçerken uğrayanlar var.)
“D” dinleyicisi rock müziğin felsefesiyle, şarkının ne anlattığıyla, ruhuyla, sözleriyle, gitar sololarındaki kozmik çağrışımlarla ilgilenir. Ve onlar asla gerçek rock müzisyenini yanlız bırakmaz.

İNSANLAR MÜZİĞİ NASIL DİNLİYOR
İster inanın ister inanmayın ama hala wolkman dinleyen müzik severler var içimizde ve hala kaset çalarlardan müzik dinleyen gerçek rock dinleyicileri. O insanlar asla kasetlerden vazgeçmediler. Evet zaman değişti 2018’lere geldik. Tarzlar değişti, soundlar değişti, müzik grupları değişti ama Rock Müzik her zaman varoldu ve varolmaya da devam edecek. Burada önemli olan yeni nesillere gerçek rock müziğin ne olduğunu anlatabilmek, aşılamak.
Özünü bilmeden, sözünü anlayamazsın…
Turgay Asan
14.03.2018

Reply