Yollar Uzak albümü hakkında

Yollar Uzak

Bu albümdeki şarkıları dinleyenler hep aynı şeyleri söyledi bana : “Bu albümü neden yayınlamadın. Şarkılar gayet güzel” Doğru şarkılar güzeldi, iyiydi hoştu fakat içime sinmeyen bir şeyler vardı her dinlediğimde.
Bir kaç müzik eleştirmeni dostuma yolladım şarkıları. “Dinleyin,yorumlayın” dedim. Bazıları çok beğendi, bazıları da”bu senin tarzına göre çok yumuşak” dedi. Yani kısacası, heavy metal dinleyenlere hafif geldi şarkılar. Bende koyu bir heavy metal aşığı olduğum için bana da farklı gelmişti.
O zaman niçin yaptım bu albümü!
1999’da piyasaya çıkardığım “Derin Boşluk” albümü müzik eleştirmenlerince çok beğenilmişti ama olmadı işte. Kaset olarak çıkardık o albümü. Kim derdi ki cd’ler ön plana çıkacak diye. Çok fazla satış yapamadık tabiiki. Reklam yok, şu yok, bu yok… Sonra düşündüm bir kaç yıl. ” Ticari bir albüm mü yapsam acaba” diye. Başka çare yoktu çünkü. Radyolar ve televizyonlar istemiyordu heavy metal şarkıları!..
Söz yazıp bestelemeye başladım. Sevgili dost A. Kadir Hacıoğlu yine yanıbaşımdaydı ve desteklerini esirgemiyordu benden. Hatta bu albümde yer alan Nankör Dünya ve Osman‘ın sözlerini o yazmıştır sağolsun.

Kayıt aşaması
Bir müddet Samsun – Ankara arası gidip geldim. Bir yandan da resim öğretmeni olarak görev yaptığım için izin almak falan zor oluyordu haliyle.
Kayıt yaptırdığım Ankaradaki stüdyonun sahibi de beni epey yoldu bu arada. (ismi lazım değil) Bir türlü bitmek bilmedi kayıt. Yolculuklar sırasında su gibi para harcadım. Sonuç : Bitmeyen mastering…
Sonradan öğrendim ki bu arkadaşın huyu böyleymiş meğer…
Ve aylarca süren bir telefon trafiği.
Neyse fazla uzatmadan hemen bir özet geçeyim.
Müzisyen arkadaşların işleri çoktan bitmişti fakat editleme vs. başlamamıştı… Biz bu stüdyonun sahibi arkadaşla çok fazla telefonlaştık, konuştuk tartıştık ve tartışmalar küfürlere dönüştü uzadı gitti. En sonunda master kayıtlar nihayet kargo ile elime ulaştı. Aman ne kayıt, nekayıt… Berbat bir saund. (Yani inadına ve bilerek kötü yapılan bir mastering.)
Şarkıları kendim yeniden editledim, tonladım falan.

İşte Yollar Uzak albümümünün kısa öyküsü böyle… Piyasayı çıkarmadım ama siteme koydum şarkıları. Dinleyip yorum yazarsanız çok sevinirim.
5.Ekim 2018 /Cuma
M.Turgay ASAN